Stílusok

Jun Fan Jeet Kune Do (JKD)

Jeet Kune Do  (JKD) logó

Bruce Lee az 1960-as években a Wing Chun, mint alapstílus, az északi és déli Imádkozó Sáska, a Choy Li Fut, a Saskarom, a Nyugati Box, a Birkózás, a Vívás, a Jiu Jitsu egyes elemeire alapozva kialakította a saját rendszerét, küzdelmi taktikáját. A Jeet Kune Do jelentése a Megállító Ököl Útja. A mozdulatok élesek, pontosak, célratörők. Egyik mozdulatból indul a következő, a mozgás folyamatos mindaddig, amíg a célt el nem érjük.

Egyszerű, hatékony, közvetlen, mentes minden szükségtelen mozdulattól. Felhasznál minden utat anélkül, hogy bármelyik is korlátozná, alkalmaz bármilyen technikát vagy módszert, amely hasznára válhat. Tartózkodik a felszínestől, áthatol a bonyolulton, a probléma szívébe hatol, és a lényegre mutat. A Jeet Kune Do minden gyakorlója számára más, a harci szellem totális művelése.

Bruce Lee innovatív és korát radikálisan megelőzte edzési és tanítási módszertanában, kifejlesztett egy harcművészeti rendszert és harci stratégiát, a Jeet Kune Do-t, amely az idő múlásával semmit sem veszített hatékonyságából. A JKD-val, mint az első "kevert" stílussal lefektette a mai, modern MMA alapjait.

Filipino harcművészetek - Kali / Silat (Filipino Martial Arts - FMA / South East Asian Martial Arts - SEAMA)

A Kali, Escrima, Arnis a Fülöp-szigetek hagyományos harcművészete. A Fülöp-szigetek nemzeti sportja, ugyanakkor egy rendkívül hatékony harci rendszer. Az utóbbi időkben - más ázsiai harcművészetekhez hasonlóan - számos országban ismertté és népszerűvé vált. A legtöbb harcművészettől eltérően a Kali az első pillanattól kezdve oktatja tanulóinak a fegyveres harcot. Oktatási rendszere nagymértékben fejleszti a kéz gyorsaságát, illetve a különböző támadásokra adandó reakció sebességét. Bár ez a rendszer a fegyveres harcon alapszik, természetesen magába foglalja a pusztakezes küzdelem metodikáját (ütések, rúgások, birkózás, földharc) is, beleértve a legtöbb fegyver elleni pusztakezes védekezést.

Bizonyított harci hatékonysága miatt gyakran ez a preferált harci módszer a katonai szervezetek számára világszerte.

Silat a közös neve az indonéz-szigetvilág őshonos harcművészetének. Sok történet ismert, de a legvalószínűbb, hogy eredetileg Java-szigetéről származik (a falu neve: Cimande, Chimande, Tjimande) de Szumátrán és Malajziában is közel azonos időben terjedt el és kezdték el gyakorolni, fejleszteni. Később, szintén a tradíciókat követve, terjedhetett el Dél-Thaiföldön és Szingapúrban. Nagy hagyománya van Brunei-ben, a Fülöp-szigeteken, Kambodzsában és Vietnamban is. Ezért igen szorosan kapcsolódik a többi délkelet-ázsiai harci művészetekhez, mint például a Kali, a Thaiföldi krabi krabong vagy a "Kínai silat" a Kuntao.

Kali logó

Wing Chun

Wing Chun logó

A Wing Chun egy kínai kung fu rendszer, amelyre a dinamikus, robbanékony és utca-orientált, gyakorlatias önvédelemi mozgás a jellemző. Eredetileg egy nő fejlesztette ki, az ellenél legyőzésére nem a fizikai erőt, hanem inkább a technikákat és a gyengepontok támadását helyezte előtérbe.

Az edzéseken a reflexeket, a sebességet, a koordinációt és az erőt fejlesztjük, hogy a nagyobb és erősebb támadót gyorsan és könnyedén lehessen legyőzni, anélkül, hogy kizárólag csak a fizikai erőre támaszkodnánk. A formagyakorlatok, az edzőeszközök (fababa, pontütő kesztyű, ütő- rúgópajzsok), valamint a partnerrel történő gyakorlás segítségével fejlesztik a gyakorlók a koordinációt, érzékelést és a mozgékonyságot, hogy a Wing Chun alapelveit, az ütéseket, rúgásokat, feszítéseket, kezek csapdába ejtését minden helyzetben alkalmazni tudják.

A Wing Chun felépítése

Formagyakorlatok

  • Siu Nim Tao
  • Chum Kiu
  • Bil Jee
  • Mok Jan Chong

A Wing Chun fegyverei

  • Bart Cham Dao - rövid kardok
  • Luk Dim Boon Kwun - hosszúbot

Muay Thai - Thai Box

Thai Box logó

A Muay Thai - Thai Box egy Thaiföldről származó pusztakezes harcművészet, amely erőteljes támadó módszereiről híres, amelyeket ököllel, térddel, könyökökkel és lábszárral hajtanak végre, azért is nevezik a "Nyolc végtag művészetének".

Az egész testet fegyverként használjuk az erő, a mozgékonyság, az önvédelmi képességek és a mentális fegyelem fejlesztésére.

Brazilian Jiu Jitsu

A Brazil Jiu Jitsu (BJJ) egy olyan harcművészet, amely Brazíliából ered és a múlt században keletkezett. Egy földharc irányzat, amiben ütések és rúgások nélkül küzdenek az ellenféllel.

Az alapgondolat az, hogy ha le akarunk győzni egy nagyobb és erősebb támadót, akkor minél közelebb kell kerülni hozzá, ezáltal minimalizálhatjuk a támadóerejét. Ezután a földre kell őt vinni, ahol feladásra kényszerítő technikák sokasága áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy a támadót legyőzzük.

A BJJ technikák a következő csoportokba sorolhatóak:

Little Dragons / Kung Fu Kids

Kevert harcművészet, mozgásfejlesztés gyerekeknek. Ezeken az edzéseken a különböző harcművészetek, küzdősportok alapjait tanulják.

Az "álló küzdősportok" (Jun Fan, JKD, Wing Chun, Silat, Kali, Thai Box) alapjai:

A begyakorlást különböző gyakorlóeszközök segítségével tanulják, mint pl.: pontütő kesztyű, pajzs, box zsák, botok vagy éppen a gyakorlótárs.

A különböző földharc rendszerek (Brazil Jiu Jitsu, Grappling) bemelegítő gyakorlatai, alapjai:

Mindezek kiváló bemelegítő és erősítő gyakorlatok, amelyeket a későbbiekben partnerrel, birkózás jelleggel gyakorolnak. Ezeken túl, a megfelelő és a gerinc egészségét támogató nyújtások és erősítésekkel, kondicionáló gyakorlatokkal fejlesszük a gyerekeket, akik később, a megfelelő életkor és érettség mellett tudnak a felnőtt csoportokba csatlakozni.